2016. február 29., hétfő

Darabolós disztópia | Neal Shusterman - Bontásra ítélve

Helló Hölgyek, Urak, Gabi vagyok és megkésve, de el nem feledve hozok egy új értékelést.
Ma egy (számomra) nehéz könyvről fogok írni. Egy molyos ajándékozás útján jutottam hozzá (ha az ajándékozóm olvassa ezt, még egyszer nagyon köszönöm). Nem hallottam még róla sokat, de a fülszövege alapján érdekesnek tűnt, így gondoltam adok neki egy esélyt, és ezzel felraktam a listára. Amint megjött, elkezdtem olvasni. Ez a könyv nem más, mint Neal Shusterman Bontásra ítélve című könyv.

A történet egy olyan világban játszódik, ahol ha eleged van a gyerekedből és elmúlt tizenhárom éves, egyszerűen elküldheted, hogy szétbontsák (ez annyit takar, hogy egy műtét során darabokra szedik a gyerek testét). És nem lehet visszavonni. Ha egyszer elküldted, de még egyben van, akkor is, minden esetben szétszedik. A könyv elején három bontásra ítélt fiatalt ismerhetünk meg. Connor, a tizenhat éves srác, akit szülei azért akarnak szétbontattni, mert problémásabb az átlagnál. Risa, a tizenöt éves árva lány, akinek költségmegtakarítási okok miatt kell mennie. Végül Lev, akit születése óta arra készítik fel, hogy tizenhárom éves korában nem fognak egymáshoz kapcsolódni a végtagjai többé. Egy véletlen során összeakadnak, és megkezdődik a menekülés a törvény, a rendőrök és a bontás elől.
Történet: Furcsa érzéseim vannak ezzel a könyvvel kapcsolatban. Tetszett, de olyan, mintha nem szabadna, hogy tetszen, mert ki az, akinek bejön egy olyan könyv, amiben kamaszokat szednek darabokra? Egyébként izgalmas volt, sose volt olyan, hogy unatkoztam volna olvasás közben. Természetesen voltak benne borzalmas részek, a legbetegebb az volt, mikor az író lépésről lépésre leírta a bontás folyamatát. Ez az első Hard Selection könyvem, nem tudtam, mire számítsak (az egyetlen kapaszkodó a fülszöveg volt), de azt az elején éreztem, hogy féltenem kell a boldog befejezést.
Szereplők: Connor volt a kedvencem, az ő részei tetszettek legjobban. Imponált a kitartása, az élni akarása. Talán az ő sztorija a legrosszabb a három fő szál közül, bár egyik sem túl vidám, de hogy a szülei azért akarták szétbontattni, mert 16 évesen nem mintagyerek, az azért nem túl szép. Levet nem bírtam, aztán mégis, utána utáltam, aztán sajnáltam, végül kibékültem vele, néha elfelejtettem, hogy csak 13 éves. Nem bírtam, mert selyemfiú volt. Aztán mégis, mert eszembe jutott, hogy milyen nevelést kapott, és hogy hány éves. Utána utáltam, mert feldobta Connorékat. Aztán sajnáltam, mert egyedül volt. Végül kibékültem vele, mert ő lett a tapsoló, aki nem tapsolt. Risat azért kedveltem, mert önálló volt, okos, talpraesett, értelmes lány volt, és még zongorázni is tudott. Az Admirális először félelmetesnek látszott, de miután kiderült, mi a célja, már nem tűnt annak.
Stílus: Ez az egyetlen nem hard rész ebben a könyvben. Könnyen, gyorsan olvasható, én is sokkal hamarabb befejeztem, mint szerettem volna. Több szemszögből olvashatunk, ez plusz pont. Szeretem az ilyen könyveket, mert sokkal több oldalról vizsgálhatunk meg egy adott eseményt vagy személyt.
Cím: Ha semmi mást nem látok/hallok/olvasok, nem hiszem, hogy az lenne az első gondolatom, hogy ebben a könyvben most arról fogok olvasni, hogy kapnak szét kamaszokat. Pont ezért jó: kíváncsivá tesz, de nem mond el túl sokat. (nálam működött)
Borító: Menő, de egyben elég para is az a kéz az elején.
Ajánlom: Inkább azt mondanám, kinek nem. Érzékeny lelkű, brutális dolgokra nem kíváncsi embereknek. És 16 év alatt semmiképpen sem, felette is csak erős idegzetűeknek.
Újra a kezembe veszem-e? Pár év múlva biztos. Most tetszett, kíváncsi vagyok, az érettebb énem mit fog róla gondolni.
Várom-e a folytatást? Nem igazán. Nem tudom, tervezik-e lefordítani a sorozat többi részét, de ha igen, nem vagyok biztos benne, hogy elolvasnám. Nekem ez így kerek volt, jó volt, és a sokévi átlag azt mutatja, hogy a második rész nem üti meg az első rész szintjét.

Remélem tetszett a beszámolóm, és egy kicsit derűsebbnek látjátok a világot, amiben élünk, most, hogy tudjuk, feldarabolva is végezhetnénk. Ha többet szeretnél olvasni a könyvet, ITT megteheted. A következő bejegyzésig legyetek jók, ha tudtok, és félóráig gyakoroljátok a trónon ülést. Pá, Gabi



2016. február 14., vasárnap

Itt a Valentin nap! | kedvencek #1

Helló Hölgyek, Urak, Gabi vagyok és mivel itt a Valentin nap, arra gondoltam, hogy megosztom veletek az 5  kedvenc romantikus könyvemet.

5. Neil Gaiman - Csillagpor
Ez a könyv egy olyan világban játszódik, aminek két felé van: a normális, megszokott és a varázslattal, boszorkányokkal, királlyal teli. Nagyon aranyos könyv utazásról, kalandokról és az igaz szerelem megtalálásáról, kalózokkal és egy csillaggal.

4. Kiera Cass - Az Igazi
A Párválasztó sorozat befejező része, személy szerint ezt szeretem legjobban. Herceg, izgalom, gyönyörű ruhák, boldog befejezés. Kell ennél több?



3. Rainbow Rowell - Fangirl
Egy könyv egy friss főiskolásról, aki szöges ellentéte az ikertestvérének. Cath visszahúzódó, gyakorlatilag nincsenek barátjai, Wren ezzel szemben nyílt, rengeteg új baráttal. Cath lassan, de biztosan összebarátkozik a szobatársával, és megismerkedik egy sráccal. Innen azt hiszem, tudjuk, hogyan folytatódik a történet. Az egyik legaranyosabb könyv, amit valaha olvastam. Ha eleged van az akciódús, pörgős könyvekből, ez tökéletes.







2. Stephanie Perkins - Anna és a francia csók
Ez a könyv egy igazi limonádé, de nem is baj, hiszen néha erre van szükségünk. A történet egy lányról szól, Annáról, akit az apja Párizsba küld tanulni. És mi más történne itt, mint hogy Anna rátalál a szerelemre. Nem kell aggódni, bonyodalom van bőven, a végére mégis minden megoldódik. A sorozat többi részét is ajánlom azok figyelmébe, akik valami lazítós olvasmányt keresnek, vagy esetleg egy képtelenvagyokbármitolvasni helyzetben találnák magukat, ez a könyv biztos elűzi ezt az érzést.




1. Szilvási Lajos - Egymás szemében
A történet a '70-es években játszódik. Két szerelmes kamasz szemszögéből követhetjük végig a nyár eseményeit. Ez is egy nagyon aranyos könyv, a felnőtteknek jó kis nosztalgia (gondolom), mi meg (mármint 15-16-17 évesek) betekintést nyerünk a régi világba, ahol a leveleket még kézzel írták, és nem a telefonjukon lógtak a hét minden napjának 24 órájában. Nagyon szeretem ezt a könyvet, mert szeretem, mikor az emberek tényleg kommunikálnak egymással, és nem is tudom... Olyan jó ez a könyv.





Remélem meghoztam a kedveteket valami romantikus könyv elolvasásához. Ennyi lett volna ez a kis kedvences bejegyzés. Mindenkinek boldog Valentin napot, legyetek boldogok a párotokkal, vagy egy jó könyvvel. A következő bejegyzésig legyetek jók, ha tudtok, és félóráig gyakoroljátok a trónon ülést. Pá, Gabi


2016. február 13., szombat

Január | havi zárás #1

Helló Hölgyek, Urak, Gabi vagyok és ma a januáromat fogom leírni Nektek, olyan hónapzárás képpen.
Amiket olvastam:
Victor Hugo - A párizsi Notre-Dame
L. I. Lázár - Rejtőző kavicsok
Amiket írtam:
Laini Taylor - Vér és csillagfény napjai
Ernest Cline - Ready Player One
L. I. Lázár - Rejtőző kavicsok
The Unpopular Opinions Book Tag
Új könyvek a polcomon:
Neal Shusterman - Unwind | bontásra ítélve
Victor Hugo - A párizsi Notre-Dame
Olvasás szempontjából nem volt túl jó ez a hónap, de sikernek könyvelem el, hogy tudtam írni minden héten, és könyvek vásárlásakor sem szaladt el velem a ló.
Februárra tervezem:
Neal Shusterman - Unwind | bontásra ítélve
Benina - Bíborhajú (A Boszorka fénye #1.)
Julianne Donaldson - Edenbrooke

Remélem Nektek jobb volt a januárotok, mint nekem és hogy a február jobban fog sikerülni. A következő bejegyzésig legyetek jók, ha tudtok és félóráig gyakoroljátok a trónon ülést. Pá, Gabi